Maarja Randväli

Toitumisterapeut- ja diabeedinõustaja Qvalitas Arstikeskuse Tallinna esinduses (Jalgpalli 1).

Maarja Randväli on toitumisterapeut- ja diabeedinõustaja, kes viib Qvalitas Arstikeskuse koolitusasutuses läbi toitumisalaseid sisekoolitusi.

Ülekaal ja rasvumine on peamine riskifaktor rasketele ennetatavatele kroonilistele haigustele. Järjest muutuvas maailmas levimas just valest toitumisest tulenevad hädad: ülekaalulisus ja rasvumine, mis on üha kasvav rahvastiku terviseprobleem kogu maailmas, ka Eestis. Kas teadsid, et Euroopas seostatakse ligikaudu 1/3 südame-veresoonkonnahaigustest ebatervisliku ja tasakaalustamata toitumisega?

Tervislikult toitumine tähendabki tasakaalustatud ja mitmekesist toitumist. Nii saab meie organism kätte vajalikud toitained ja energia, et olla terve ja tegus. Tähtis ei ole mitte ainult energia, mida toidust saadakse, vaid ka see, et energia tuleks erinevatest toitainetest ning nende suhe oleks omavahel tasakaalus, igal toitainel on organismis täita oma vajalik roll. Terve organism vajab edukaks toimimiseks valke, rasvu, süsivesikuid, mineraalaineid, vitamiine ja vett. See, kui palju midagi täpselt vaja on, oleneb indiviidi (vaimsest ja füüsilisest) koormusest ja kindlasti ka vanusest.

Kvaliteetne mitmekesine toit on hea tervise ja enesetunde aluseks ning tagab produktiivsuse igapäeva elus, ka tööelus.