Perearst selgitab, kuidas insuldikahtluse korral käituda

Igal aastal tuleb Eestis keskmiselt ette 2700 insuldijuhtumit, millest üle 60% lõpeb aasta jooksul surmaga. Qvalitas Arstikeskuse perearst dr Sergey Saadi räägib, kuidas insulti ära tunda ja insuldikahtlustuse korral käituda.

Insult ehk peaajuinfarkt tekib siis, kui peaaju veresoontes mingil põhjusel häirub ajutiselt või pidevalt verevool. Kuna aju vajab normaalseks tööks pidevalt hapnikurikast verd, võib isegi lühiajaline verevarustuse katkemine põhjustada häireid erinevates funktsioonides.

Normaalseks tööks vajab aju pidevalt hapnikurikast verd. Kui verevarustus peatub isegi lühikeseks ajaks, võib see põhjustada ajurakkude surma, mille tagajärjel võivad tekkida kõige levinumad erinevate funktsioonide häired. „Insuldi tagajärjel võivad näiteks tekkida liigutus-, kõne- ja neelamishäired, raskused tunnetusega, mäluhäired, raskused põie ja soole tegevuse kontrollimisega,“ selgitab dr Saadi.

Insuldist tingitud surmajuhtumitega platseerub Eesti 183 riigi seas 153. kohal. Meist rohkem surmajuhtumeid tuleb Euroopa riikide seast ette näiteks Poolas, Tšehhis, Portugalis, Ungaris ja Horvaatias. Lähiaastakümnetel ennustatakse Eestis insuldijuhtumite arv kasvu veel umbes 20% võrra, seda eelkõige elanikkonna vananemise ja elatustaseme tõusust tingitud elukvaliteedi muutuste tõttu.

Insult nõuab kiirreageerimist

Ajuinfarkti sümptomiteks on eeskätt ühe kehapoole lihaste ja jäsemete nõrkus, tuimus, näo asümmeetria, raskused rääkimisel, nägemishäired, tasakaaluhäired ja ebakindel kõnnak, krambid, tugev peavalu, teadvuse kadu.

„Kui kahtlustate endal või lähedasel, aga ka võõral inimesel insulti, ei ole aega viivitada,“ sõnab dr Saadi. „Olles avalikus kohas, paluge koheselt abi, karjuge või andke teistmoodi oma abivajadusest märku. Kindlasti tuleb kutsuda kiirabi, mainides häirekeskuse operaatorile, et on insuldikahtlus.“

Ta lisab, et mõistlik on abi oodates minna või panna kannataja küljele pikali, et tekkinud tasakaaluhäirest või krambihoost mitte maha kukkuda ja pead vigastada. Kindlasti tuleks meelde jätta või üles kirjutada täpne kellaaega, millal tekkisid insuldi esimesed sümptomid.

Kõige kriitilisemad on esimesed 60 minutit, mille jooksul ideaalis võiks insuldi saanud inimene jõuda lähima haigla EMOsse. Eelnevalt kiirabiautos hakatakse talle tavaliselt juba vajalikke ravimeid manustama, mis võivad lahustada peaaju arterites tekkinud trombe. Haiglas ravi jätkub, vajadusel teostatakse ka erakorraline neurokirurgiline operatsioon.

Insuldi tagajärjed sõltuvad selle ulatusest

„Kergemate juhtumite puhul võib insult põhjustada jäseme tuimust, nõrkust või kõnehäiret. Raskematel puhkudel võib inimene aga ära surra või jääda terveks eluks voodihaigeks, pruukimata enam osata rääkida või mõista kõnet,“ räägib Qvalitase perearst peaajuinfarkti tagajärgedest.

Dr Saadi paneb südamele, et meie tervis on meie endi kätes. Sestap tuleb olla tähelepanelik erinevate sümptomite suhtes, mis võivad viidata suurenenud südame-veresoonkonna haiguste, sh peaajuinfarkti tekkeriskile: kõrgenenud vererõhk, südamekloppimised, peavalud, minestus-laadsed hood. 

Riske aitavad vähendada tervislikud eluviisid. Regulaarne füüsiline aktiivsust vähemalt 150 minuti jooksul nädalas, täisväärtuslik uni kestusega 7-8 tundi, ületöötamise vältimine, oskus stressi maandada, normis kehakaal ja tervislik toitumine – need kõik on tõhusad meetmed, mille abil insulti ennetada.

Millised on insuldi riskitegurid?
 • kõrgenenud vererõhk
 • südamehaigused, sh rütmihäired
 • 1. või 2. tüüpi diabeet, millega kaasneb kõrgenenud veresuhkru tase
 • suitsetamine
 • beebipillide kasutamine
 • varasemad peaaju vereringehäired
 • kõrge n-ö “halva” kolesterooli tase
 • puudulik kehaline aktiivsus
 • ülekaal
 • alkoholi tarvitamine
 • vanem iga (vanus üle 65. eluaastat)

Meie jaoks on oluline, et kliendid saaksid kvaliteetset ja professionaalset teenust, mille tagavad meie aastatepikkune kogemus, kõrgelt kvalifitseeritud töötajad, kaasaegsed meditsiinitehnoloogiad ja head suhted koostööpartneritega

Loe edasi
Internet Explorer Icon

NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.