Avaleht > Patsiendile > Analüüside tõlgendused ja referentsväärtused

Analüüside tõlgendused ja referentsväärtused

Vitamiin D

D vitamiini vähesuse puhul on häiritud kaltsiumi ja fosfaatide imendumine soolest, mistõttu suureneb osteoporoosi risk. Vitamiin mõjutab verehüübivust, närvikoe talitlust, omab infektsioonhaiguste ning diabeedi vastast toimet, omab imuunmoduleerivat, antidiabeetilist, antiinfektsioosset jt toimeid. D vitamiinivaeguse ravisoovitused vastavalt seerumi tasemele:

  • Madal seerumi tase 50-75 nmol/L – soovituslik päevane annus 1000 IU (25 µg)
  • Ebapiisav seerumi tase ≤ 50 nmol/L – soovituslik päevane annus 2000 IU (50 µg)
  • Puudulik tase ≤ 30 nmol/L – soovituslik päevane annus 4000 IU (100 µg)

Seerumi norm väärtusest kõrvalekalde korral võtab raviarst teiega telefoni teel ühendust.

Alaniini aminotransferaas (ALAT) ja Aspartaadi aminotransferaas (ASAT)

Maksafunktsiooni ja kudede patoloogia näitajad. Maks täidab organismis mitmeid olulisi ülesandeid, neist olulisem on kahjulike ainete kõrvaldamine organismist. Seetõttu mõjutavad muutused maksas kogu organismi toimimist. Peamiselt koormatakse maksa liiga tugevalt töödeldud rasva-, suhkru- ja soolarikaste toitude pideva ületarbimisega. Maksahaiguste peamised sümptomid on nõrkus, jõuetus, krooniline väsimus ja unehäired. 

ASAT

Aspartaadi aminotransferaas (ASAT) on ensüüm, mida võib leida väga suurtes kontsentratsioonides intensiivse metabolismiga kudedes nagu südamelihas, maksarakud, skeletilihased ning väiksemates kogustes neerudes, pankreases ja erütrotsüütides. Peamiselt maksarakkude kahjustuse peegeldaja. Võib viidata ka skeletilihaste haigustele.

Referentsväärtus: 

> 4 a meestel < 40 U/L;

> 4 a naistel < 32 U/L

ALAT

Alaniini aminotransferaas (ALAT) on rakuensüüm, mida esineb põhiliselt maksa- ja neerukoe rakkudes ja vähemal määral südame- ja skeletilihaste rakkudes. Peamiselt maksarakkude kahjustuse peegeldaja. Võib viidata ka skeletilihaste haigustele. Referentsväärtus:

> 13 a naistel < 33 U/L

> 13 a meestel < 41 U/L

Vere automaatuuring

Vere automaatuuring annab ülevaate organismi üldseisundist, näitab immuunsüsteemi seisundit, hapniku transpordivõimekust ja organismi vedeliku tasakaalu olekut. Vere automaatuuringu käigus mõõdetakse hemoglobiini sisaldust veres ning loendatakse vererakud: leukotsüüdid, erütrotsüüdid, trombotsüüdid. Lisaks mõõdetakse erütrotsüüdid ja trombotsüüdid ning arvutatakse neid iseloomustavad indeksid.

Hemoglobiin

Vere automaatuuringu osa

Hemoglobiin on erütrotsüütides rauda sisaldav valguline ühend, mille ülesandeks on hapniku transport kopsudest kudedesse. Madal hemoglobiinitase veres võib tekitada väsimust, ärrituvust ja õhupuudustunnet.

Referentsväärtus:

Meestel > 15 a 136-163 g/l;

Naistel > 15 a 118-150 g/l.

Trombotsüüdid

Vere automaatuuringu osa

Trombotsüüdid ehk vereliistakud tagavad vere normaalse hüübimise. Madalate väärtuste põhjusteks võivad olla viirusinfektsioonid, teatud ravimite kasutamine, maksahaigused, autoimmuunhaigused, alkoholism, vereloomehaigused, jm. Kõrgenenud väärtused esinevad koos leukotsüütide reaktiivsete muutustega bakteriaalsete infektsioonide korral, aga ka vereloomehaiguste puhul ja põrna eemaldamise järgselt. 

Leukotsüüdid

Leukotsüütide ehk valgevereliblede üldhulk ja leukogrammi hinnang võimaldab selgitada haigusliku protsessi olemust: põletik, allergia, immuunsupressioon, infektsioon, jt.

Glükoos

Vere glükoosisisaldust reguleerivad hormoonid: insuliin, glükagoon, adrenaliin, kortisool ja kasvuhormoon. Tugev füüsiline koormus, stress, põletused ja infektsioonid võivad põhjustada füsioloogilist veresuhkru tõusu. Tavalise toidukorra järgselt taastub glükoosi esialgne tase veres 2-4 tunni jooksul. Kõrged väärtused viitavad suhkruhaigusele. Madalad väärtused võivad esineda, kui toiduga saadud süsivesikute kogus ei ole füüsilisele koormusele piisav.

Referentsväärtus:

4,1 – 6,1 mmol/L

Kolesterool 

Oluline osa rakumembraanides ning vajalik aine steroidhormoonide ja sapphapete sünteesiks. Kõrge kolesteroolitase veres on üks olulisemaid südame- ja veresoonkonna haiguste riskifaktoreid. Kolesterool teeb veresoonte seinad jäigemaks ning suurendab insuldi ja infarkti riski. Kolesteroolitaseme kontrolli all hoidmiseks on kõige olulisem tervislik ja stressivaba elustiil.

Referentsväärtus:

3 – 6 mmol/L

HDL – kolesterool  

HDL-kolesterooli määramine on abiks kardiovaskulaarse haiguse riski hindamisel. Kõrge HDL-kolesterooli tase on pigem hea, sest seob kolesterooli ja vähendab südame- ja veresoonkonna haiguste riski.

Referentsväärtus:

>1 mmol/L 

LDL – kolesterool   

LDL-kolesterooli määramine on abiks kardiovaskulaarse haiguse riski hindamisel. Suur sisaldus veres on oluline riskifaktor südame- ja veresoonkonna haiguste tekkeks.

Referentsväärtus:

<3 mmol/L

Triglütseriidid

Näitavad üldist rasvade sisaldust veres. Triglütseriidid on oluline energia varuallikas organismis. Kui vereringes on triglütseriidide liig, deponeeritakse osa neist rasvkoesse. Suurenenud triglütseriidide ja LDL-kolesterooli sisaldus viitab kõrgenenud kardiovaskulaarsele riskile.  

Kehamassiindeks (KMI)

Kehamassiindeks (KMI) väljendab inimese kehakaalu ja pikkuse suhet. Väljendit kasutatakse rasvumise määramiseks ning südame-veresoonkonna haigustesse haigestumise riski hindamiseks. Kehamassiindeksi leidmiseks jagatakse kehakaal kilogrammides pikkuse ruuduga meetrites. Inimese kehakaalu loetakse tema pikkuse puhul normaalseks, kui kehamassiindeks on vahemikus 19 – 25. 

Internet Explorer Icon

NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.