Immunoprofülaktika ekspertkomisjoni uued otsused (29.04.2021)

  1. Jansseni vaktsiini kasutamise soovitus kodus vaktsineerimisel: Kui kodutingimustes vaktsineeritakse peale eakate, kes terviseseisundi tõttu vaktsineerimiskohta koha peale minna ei saa, ka teisi pereliikmeid, tuleb lähtuda parajasti vaktsineeritavast sihtrühmast (riskirühmadesse kuuluvad inimesed või isikud sünniaastaga 1971. a või varem)
  2. Vaktsineerimiskuuri lõpetanud inimene lugeda vaktsineerituks kuni on uusi andmeid revaktsineerimise vajaduse või uute tüvede vastase vaktsineerimise vajaduse kohta.
  3. COVID-19 haiguse läbipõdenuid vaktsineerida ühe doosiga soovitavalt 6. kuul pärast tervenemist. Seejärel lugeda vaktsineerimiskuur lõpetatuks. Ka siis, kui COVID-19 haiguse läbipõdemisest on möödunud rohkem kui 6 kuud, vaktsineerida vaid ühe doosiga pikaajalise kaitse tagamiseks. Läbipõdenutele ei ole teise doosi tegemine vajalik, samuti võib sel juhul olla vaktsiini reaktogeensus kõrgem ja esineda rohkem kõrvaltoimeid.
  4. Kui inimene haigestub 2 nädala jooksul pärast esimese vaktsiinidoosi saamist COVID-19 haigusesse, lugeda ta läbipõdenuks ning vaktsineerida ühe doosiga soovitavalt 6. kuul pärast tervenemist. Seejärel lugeda vaktsineerimiskuur lõpetatuks. Inimesele, kes on vaktsineeritud ühe doosiga ja kes haigestub COVID-19 haigusesse rohkem kui kaks nädalat pärast esimest doosi, kuid enne teise doosi saamist, ei ole vajalik teist doosi manustada ning vaktsineerimiskuuri võib lugeda lõpetatuks.
  5. Soovitada rasedatele, eriti riskirasedatele COVID-19 vastast vaktsineerimist. Rasedate vaktsineerimiseks kasutada mRNA vaktsiine kuni täiendavate andmete laekumiseni teiste vaktsiinide kasutamise kohta raseduse ajal.

Põhjendus

Rasedate vaktsineerimine on soovitatud, sest rasedatel võib COVID-19 haigus kulgeda raskemalt ning sagedamini on kirjeldatud ka raseduse ebasoovitavat lõpet tulenevalt COVID-19 haigusest. Kliinilised uuringud COVID-19 vaktsiinide kasutamise osas rasedatel on alles käimas ja andmed on veel piiratud, kuid olemasolevate andmete põhjal ei põhjusta COVID-19 vastane vaktsineerimine spetsiifilist ohtu ei emale ega lootele.

Kuni täiendavate andmete laekumiseni teiste COVID-19 vaktsiinide osas on rasedate vaktsineerimiseks soovitav kasutada mRNA vaktsiine, mille ohutust on kinnitanud viimased uuringud1. Nendele andmetele tuginedes soovitab rasedate vaktsineerimist ka CDC.

Imetavatele emadele pole COVID-19 vastane vaktsineerimine kuidagi vastunäidustatud, vaktsineerimiseks võib kasutada kõiki Eestis kasutatavaid COVID-19 vaktsiine lähtudes nende kasutussoovitustest.

6. Alla 16-aastaste laste osas on erinevad vaktsiinitootjad viimas läbi kliinilisi uuringuid, kuid lähikuudel nende vaktsineerimiseks sobivat COVID-19 vaktsiini tulemas ei ole. Tehakse vahekokkuvõte hetkeolukorrast juuni alguses, kuid konkreetsemaid arutelusid alustatakse siis, kui alla 16- aastastele lastele sobiv vaktsiin on turule jõudmas.

7. COVID-19 vaktsiinide kahe doosil vaheliste intervallide soovitused jäävad samaks.

VAKTSIINVANUSELISED SOOVITUSED EESTISKAHE DOOSI
VAHELINE INTERVALL
Comirnaty (Pfizer/BioNTech)16+6 nädalat*
COVID-19 Vaccine Moderna18+28 päeva
Vaxzevria (AstraZeneca)50+ (k.a)*12 nädalat
COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson&Johnson)18+1-doosiline vaktsiin

Meie jaoks on oluline, et kliendid saaksid kvaliteetset ja professionaalset teenust, mille tagavad meie aastatepikkune kogemus, kõrgelt kvalifitseeritud töötajad, kaasaegsed meditsiinitehnoloogiad ja head suhted koostööpartneritega

Loe edasi
Internet Explorer Icon

NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.