Avaleht > COVID-19 vaktsineerimine > Immunoprofülaktika ekspertkomisjoni otsus

Immunoprofülaktika ekspertkomisjoni otsus

Kajastame Qvalitas Arstikeskuse kodulehel immunoprofülaktika ekspertkomisjoni uuemaid otsuseid (29.07.2021), mis on aluseks vaktsineerimise korraldusele.

PÄEVAKAVA
 1. Ülevaade COVID-19 vaktsineerimise hetkeseisust, haigestumine vaktsineeritud inimeste
  seas;
 2. Läbipõdenute vaktsineerimissoovitused;
 3. Antikehatestid ja COVID-19 vaktsineerimine;
 4. Teises riigis vaktsineeritud inimeste uuesti vaktsineerimine;
 5. COVID-19 vastane revaktsineerimine;
 6. Pfizeri vaktsiini kahe doosi vaheline intervall;
 7. 12-17-aastaste COVID-19 vastane vaktsineerimine;
 8. Muud küsimused.

OTSUSED
 1. Läbipõdenute vaktsineerimissoovitus: COVID-19 haiguse läbipõdenuid on endiselt soovitav vaktsineerida ühe vaktsiinidoosiga soovitavalt kuuendal kuul pärast läbipõdemist. Meditsiinilist näidustust läbipõdenute vaktsineerimiseks kahe vaktsiinidoosiga üldjuhul ei ole (va teatud immuunpuudulikkuse seisundite korral). Möödapääsmatu vajaduse korral (teatud riikide reisipiirangute vms tõttu) võib COVID-19 läbi põdenud inimese soovil manustada talle ka teise doosi, kahe doosi vaheline minimaalne aeg on vaktsiiniomaduste kokkuvõttes määratud intervall. Mida hiljem teine doos manustatakse, seda parem ja püsivam immuunsus on võimalik saavutada.
 2. COVID-19 vastane vaktsineerimine eelneva positiivse antikehatesti tulemuse korral: Positiivne SARS-CoV-2 ogavalgu vastane IgG või Total Ab tüüpi laboris tehtud antikehatest näitab samuti COVID-19 haiguse läbipõdemist. Positiivse antikehatesti tulemuse korral on soovitav vaktsineerida ühe COVID-19 vaktsiinidoosiga soovitavalt kuuendal kuul pärast positiivse antikehatesti tulemuse kuupäeva. Meditsiinilist näidustust positiivse antikehatesti tulemuse saanute vaktsineerimiseks kahe vaktsiinidoosiga üldjuhul ei ole (va teatud immuunpuudulikkuse seisundite korral).
 3. Vaktsiinide kombineerimine: Neile, kes on saanud ühe doosi Vaxzevria vaktsiini (sh läbipõdemise järgselt, kui on vajadus teiseks doosiks), võib teise doosi teha mRNA vaktsiiniga.
 4. Vaktsineerimiskuuri kordamine digitõendi saamise eesmärgil: EL COVID-19 vaktsineerimistõendi saamise eesmärgil on pöördumisi teises riigis COVID-19 vaktsiiniga vaktsineerimiskuuri läbinud inimestelt uue vaktsineerimiskuuri läbimiseks Eestis. Meditsiinilist põhjendatust uue vaktsineerimiskuuri läbimiseks sellisel juhul ei ole. Puuduvad andmed selle otstarbekuse, ohutuse, kuuridevahelise minimaalse aja jm osas. Iga sellist soovi tuleb vaktsineerijal hinnata eraldiseisvalt ning teha selle põhjal vaktsineerimisotsus.
 5. Revaktsineerimine: Praegu ei ole piisavalt teaduspõhiseid andmeid COVID-19 vastase revaktsineerimise vajaduse, efektiivsuse ja ohutuse kohta. Samas ei ole välistatud, et see võib osutada vajalikuks kas teatud sihtrühmadele (nt. immuunpuudulikkusega isikud) või siis kogu 30.07.2021 elanikkonnale. Uute andmete lisandumisel hinnatakse revaktsineerimise vajadust ning vajaduse ilmnemisel teavitatakse sellest sihtrühmi ja korraldatakse vaktsineerimine.
 6. Comirnaty kahe doosi vaheline intervall: Säilitada Pfizer/BioNTechi COVID-19 vaktsiini Comirnaty intervall 6 nädalat, arvestades paremat immunogeensust võrreldes lühema intervalliga. Jälgida jätkuvalt andmeid kahe doosi vaheliste intervallide mõju ja efektiivsuse kohta*
 7. Noorte vaktsineerimine: Soovitada noorte, sh eriti riskirühma kuuluvate noorte, COVID-19 vastast vaktsineerimist. Kontaktõppe sujuvaks toimimiseks on jätkuvalt oluline õpetajate ja muu koolipere COVID-19 vastane vaktsineerimine.

COVID-19 vaktsiinide kahe doosil vaheliste intervallide soovitused:

VAKTSIINVANUSELISED SOOVITUSED EESTISKAHE DOOSI
VAHELINE INTERVALL
Comirnaty (Pfizer/BioNTech)12+* 6 nädalat
COVID-19 Vaccine Moderna12+28 päeva
Vaxzevria (AstraZeneca)50+ (k.a)12 nädalat
COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson&Johnson)18+1-doosiline vaktsiin

Meie jaoks on oluline, et kliendid saaksid kvaliteetset ja professionaalset teenust, mille tagavad meie aastatepikkune kogemus, kõrgelt kvalifitseeritud töötajad, kaasaegsed meditsiinitehnoloogiad ja head suhted koostööpartneritega

Loe edasi
Internet Explorer Icon

NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.