Avaleht > COVID-19 vaktsineerimine > COVID-19 tõhustusdoosid

COVID-19 tõhustusdoosid

Lähtuvalt immunoprofülaktika komisjoni soovitusest saab Qvalitas Arstikeskus COVID-19 vaktsiini tõhustusdoosiga vaktsineerimist teostada järgmiselt:

  • üle 65-aastastele inimestele ja hoolekandeasutuste elanikele (18+) mitte varem kui 6 kuu möödumisel vaktsineerimiskuuri lõpetamisest.
  • Immuunpuudulikkusega inimestele mitte varem kui 6 kuu möödumisel esmase vaktsineerimiskuuri lõpetamisest (st COVID-19 vaktsiini lisadoosi ehk kolmanda doosi saamisest).
  • Arvestades praegust kriitilist epidemioloogilist olukorda on mõistlik võimaldada 18-64-aastastele inimestele nende soovil tõhustusdoosiga vaktsineerimist vähemalt 6 kuud pärast esmase kuuri läbimist. Ilma kaasuvate riskifaktoriteta alla 65-aastaste täiskasvanute COVID-19 tõhustusdoosiga vaktsineerimisel tuleks arvestada, et immunoloogiliselt on tõhustusdoosi hilisema manustamisega võimalik tagada parem immuunsuse püsimine.
  • Vabariigi Valitsuse otsusel võib tervishoiu-, sotsiaal- ja haridusvaldkonna alla 65-aastastele töötajatele nende enda soovil võimaldada tõhustusdoosiga vaktsineerimist mitte varem kui 6 kuu möödumisel kuuri läbimisest, arvestades ka teisi riskifaktoreid.

COVID-19 haiguse läbipõdenud ja ühe või kahe doosiga vaktsineeritud või korduvnakatunud inimeste tõhustusdoosi vajaduse kohta andmed puuduvad, st nendele pole hetkel tõhustusdoos vajalik. Immuunpuudulikkusega COVID-19 haiguse läbipõdenud patsientide tõhustusdoosiga vaktsineerimise osas on soovitav nõu pidada immunoloogiga.

Tõhustusdooside tegemiseks kasutatakse mRNA vaktsiine.

COVID-19 vaktsiini tõhustusdoosideks võib kasutada Pfizer/BioNTechi vaktsiini Comirnaty või Moderna vaktsiini Spikevax sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on esmane vaktsineerimiskuur läbitud. Tõhustusdoosiks kasutatakse vaktsiini Comirnaty tavaannuses 0,3 ml ja vaktsiini Spikevax annuses 0,25 ml (pool esmaseks vaktsineerimiseks kasutatud annusest).

Ekspertkomisjon on seisukohal, et Pfizer/BioNTechi ja Moderna vaktsiiniga esmase vaktsineerimiskuuri läbinutele ei ole vaja tõhustusdoosi manustada varem kui kuue kuu möödumisel.

Jansseni ja AstraZeneca vaktsiiniga esmase vaktsineerimiskuuri läbinutele võib teha nende vaktsiinide efektiivsuse languse tõttu tõhustusdoosi alates viie kuu möödumisest.

Esmasest vaktsineerimiskuurist viie kuu möödumisel võib manustada tõhustusdoosi ka juhul, kui vaktsineerimiskuuri üks doosidest on tehtud AstraZeneca vaktsiiniga.

Tõhustusdoosi järgselt tekkivad vaktsineerimisjärgsed reaktsioonid on sarnased 2. doosi järgsete reaktsioonidega. Kliinilises uuringus tekkis peaaegu kõigil tõhustusdoosi saanutest süstekoha valu, enam kui pooltel väsimus, harvem peavalu, lihasvalu, liigesvalu ja külmavärinad.

Valvas tuleb olla allergiliste reaktsioonide ja immuniseerimisega seotud stressi reaktsioonide tekkeks vaktsineerimise järgselt (jälgimine vähemalt 15 minutit).

Hetkel puuduvad andmed, kas müokardiidi ja perikardiidi risk, mis on väike, kuid mida täheldati rohkem 2. annuse järgselt kuni 14 päeva jooksul ja sagedamini noortel meestel, on sama, suurem või väiksem 3. annuse järgselt. Ägeda ja püsiva rindkere valu, õhupuuduse ja südamepekslemise korral tuleb pöörduda arsti poole.

Meie jaoks on oluline, et kliendid saaksid kvaliteetset ja professionaalset teenust, mille tagavad meie aastatepikkune kogemus, kõrgelt kvalifitseeritud töötajad, kaasaegsed meditsiinitehnoloogiad ja head suhted koostööpartneritega

Loe edasi
Internet Explorer Icon

NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.